Grupę Dziennego Centrum Aktywności w Besku tworzy 20 beneficjentów o różnorakiej i różnym stopniu niepełnosprawności. Nie wszyscy w pełni mówią oraz są sprawni ruchowo ale mimo to są bardzo zgranym zespołem. Beneficjenci objęci są kompleksowym wsparciem z zakresu terapii psychologicznej, logopedycznej, pedagogicznej, terapii zajęciowej oraz fizjoterapii.
Nowością w realizowanym obecnie projekcie pn. „Szansa- Rozwój- Niezależność”- Konkurs 1/2018, który współfinansowanym jest ze środków PFRON, jest prowadzenie treningu zaradności osobistej. Poprzez trening zaradności osobistej beneficjenci nabędą umiejętności samodzielnego i bezpiecznego przygotowywania posiłków, rozwijali cierpliwość, wytrwałość i poczucie odpowiedzialności za wykonywaną pracę. Ponadto beneficjenci zdobędą wiedzę i umiejętności niezbędne do prawidłowego funkcjonowania w życiu codziennym, tj. dbanie o wygląd, higienę osobistą, porządek w swoim otoczeniu, organizację czasu wolnego, dbanie o własne bezpieczeństwo itp. Uczestnicy DCA prowadzą własny ogródek warzywny wraz z tunelem ogrodowym. Z pomocą pracowników przygotowują rozsady, grządki oraz pielęgnują ogród warzywny. Dbają o ogród, aby od wiosny do jesieni był kwitnący i zadbany. Pozyskiwane plony wykorzystywane są głównie do przygotowania posiłków oraz przetworów na okres zimowy. Na niewielkich plantacjach uprawiane są truskawki, fasolka, cukinia, natomiast w tunelu foliowym sadzone są pomidory, ogórki i nowalijki. Uzyskiwane plony wzbudzają podziw odwiedzających placówkę oraz są źródłem dumy dla podopiecznych Dziennego Centrum Aktywności w Besku. Uczestnicy dbają również o estetyczny wygląd placówki, pielęgnując trawnik, krzewy ozdobne i rabatę otaczającą budynek DCA. Zajęcia w ramach prowadzonego treningu zaradności osobistej świetnie sprawdzają się jako forma rehabilitacji fizycznej i społecznej osób niepełnosprawnych, a nabyte umiejętności są wykorzystywane przez naszych uczestników do pielęgnacji własnych działek warzywnych i przydomowych ogrodów. Nic tak nie uczy szacunku do świata, przyrody i jedzenia jak praca w ogródku warzywnym. Owszem – wymaga ona sporo uwagi, czasu, wytrwałości i cierpliwości – ale cisza, spokój, zieleń i korzyści z tego płynące są bezcenne!
Często na naszej działce rekreacyjno – warzywnej organizujemy spotkania przy grillu. Celem wspólnego biesiadowania jest rozwijanie samodzielności naszych podopiecznych w zakresie samoobsługi, integracja grupy a przede wszystkim aktywny wypoczynek na łonie natury. Uczestnicy mają okazję pomóc w przygotowywaniu posiłku. Wspólnie spędzony czas pozwala docenić jak ważna jest współpraca, jedność w grupie i pomoc niesiona sobie nawzajem.
Rok 2019 okazuje się jest rokiem zmian, zarówno tych radosnych, jak i smutnych i bolącyh.
Z wielką radością dowiedzieliśmy się, że dzięki zaangażowaniu i chęci pomocy Pana Wójta M. Bałabana na terenie gminy Besko powstanie nowe miejsce dla naszych podopiecznych. Będzie to Dzienny Dom Pobytu dla Osób Niepełnosprawnych- budynek pasywny, projekt dofinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020 w ramach osi priorytetowej III. Czysta energia / działania 3.3 Poprawa jakości powietrza / poddziałania 3.3.1 Realizacja planów niskoemisyjnych – budynki pasywne. Na chwilę obecną został ogłoszony przetarg na wykonawcę budowy, a my z niecierpliwością czekamy na pierwsze efekty podjętych prac.
W miesiącu wrześniu pożegnaliśmy naszą wieloletnią podopieczną- P. Eugenię Mroczkowską. Ciepłą, życzliwą, zawsze uśmiechniętą, pogodną osobę, która dobrym słowem potrafiła rozweselić każdego. Na pewno „Są pożegnania, na które nigdy nie będziemy gotowi. Są słowa, które zawsze wywoływać będą morza łez. I są takie osoby na myśl, o których zawsze zasypie nas lawina wspomnień…”. Pani Eugenia na zawsze pozostanie żywa w sercach tych którzy ją kochają !